USA
Szeretem Amerikát. Több százezer (sokszor elüldözött) magyarnak tette széppé az életét. Nem is értem azokat, akik nem szeretik Amerikát. Családunk is sokat köszönhet Amerikának. Anyám testvére 56-os diszidens volt, más rokonok is boldogultak ott. Családunk életében is fontos fejlődést hozott Amerika. Fiunk egy év középiskolát ingyen végezhetet el ott, ami vezetett az öt év egyetemhez. Norbi első meglátogatása Indiana - Bloomingtonban Roland Hobart-nál - aki saját költségen fantasztikus szülőpótló volt. Persze, hogy New Yorkban lekéstük a csatlakozást - órákat álltunk sorban a vízumnál. Persze, hogy nem ismertük Roland címét, akkor még nem volt mobil. Bloomington, az amerikai kisváros már az igazi Amerika arcát mutatta. Egy hét után találtunk presszó kávét. Indianapolis a nagyváros felhőkarcolóival, ugyanakkor barátságos, szerethető. Kirándulás Daytonba, ahol a repülés történetét bemutató kiállítás lélegzetelállító volt. Hazafelé becserkésztük New York-ot.
Céges utazások 1998 - Ford és Marso
Szeretjük az USA-t, így New York-ot is. Ha a valós Amerikát keresed, az más - az a kisvárosokban, vidéken köszön vissza, a kerítés nélküli telkekkel, faházakkal, rád köszönő emberekkel. New York a nyüzsgő kaland, a felhőkarcolók, a Szabadságszobor, a Broadway, múzeumok - és számtalan más meglepetés. Így a Világkereskedelmi Központ is kedvenc volt, sokszor voltunk a tetején. 1973-tól 2001-ig volt látogatható - és megváltozott a világ. A MARSO Torontóban állított ki, de az ukrán gyár vezetőivel meglátogattuk a Titan abroncsgyárat Iowa fővárosában Des Moines-ben. Nejem körútjának célpontja Detroit - a Ford szentélye volt.
Akkor még a Capitoleumba engedély nélkül is be lehetett lépni, tisztelegni a Kossuth szobor előtt és bekukkantani az ülésterembe. A Szabadságszobornál vagy a WTC-nél sem volt ellenőrzés.
Roland Budapesten - 1999
San Francisco, Las Vegas, Grand Canyon
Kaliforniába vágyakozik az ember. Ez nem változik azzal, ha egy részét bejárta. Sierra Nevada, Parti hegység, Szent András-törésvonal, Mojave sivatag és a Halál völgy - a bakancslista része. Az utat a Ford szervezte, hibátlanul. San Francisco híres a meredek dombjairól, eklektikus stílusáról és néhány jellegzetes épületéről, így például a Golden Gate hídról, a Cable Car-ról és az Alcatraz börtönszigetről is. Nézzük ezeket:

Las Vegas - a világ egyik legnagyobb szórakoztatási, bevásárlási és szerencsejáték-központját 1905.-ben alapították. A város éghajlata pontosan illeszkedik a környező Mojave-sivatag klímájába. A város legfőbb bevételei a turizmus, a szerencsejátékok és az üzleti találkozások. A Las Vegas Blvd szállodasorát érdemes körbejárni, a rengeteg giccs mellett hihetetlenül jót lehet szórakozni. Környékén a Hoover gát duzzasztja fel a Colorado folyót.
Grand Canyonhoz repülővel utaztunk, bődületes látvány a fennsík, mint egy nyílegyenes síkság, amelyet a Colorado folyó faragott meg. Egyébként hihetetlen módon, a kis folyó száz méteres sziklafalakat vágott össze. Sikerült vennem egy kocsmában egyszer használatos vízálló fényképezőt, így vannak képes emlékek. Érdekes volt reggel 5 fokban fürdőruhára vetkőzni, de a nap gyorsan hozta a meleget. A rafting csónakmesterei indiánok voltak, azért hoztak tízórait, uzsonnát ebédet, de egy csoda az a természeti környezet. A zuhatagok hajózhatóak voltak, fokozták a sodrást. Egész nap mentünk, amikor a folyó kiszélesedett, homokzátonyok alakultak a hordalékból, akkor jött értünk néhány helikopter.